NCAI Mid Year 2022 Conference
Agenda
Registration/Rules & Credentials Open
Registration
7:30am - 5:00pm
First Floor Lobby - Dena’ina Center
Duration: 9 hours 30 minutes
Resolutions Office Open
Resolutions
7:30am - 5:00pm
Kahtnu 1 - Dena’ina Center
Duration: 9 hours 30 minutes
Youth: Morning Gathering
Youth
8:00am - 8:20am
Duration: 20 minutes
Get prepared for the day, and say good morning to other Youth Attendees.
Elders’ Lounge Open
Fellowship
8:30am - 4:00pm
Kahtnu 2 - Dena’ina Center
Duration: 7 hours 30 minutes
Youth: First General Assembly
Youth
8:30am - 12:00pm
Duration: 3 hours 30 minutes
Attend the first general assembly from the main agenda.
General Assembly: Call to Order
General Assembly
8:30am - 8:35am
Eklutna 1 / 2 – Dena’ina Center
Duration: 5 minutes
Speaker:
Fawn Sharp
President, NCAI, Vice President, Quinault Indian Nation
General Assembly: Presentation of Colors
General Assembly
8:35am - 8:40am
Eklutna 1 / 2 – Dena’ina Center
Duration: 5 minutes
General Assembly: Land Acknowledgement
General Assembly
8:40am - 8:45am
Eklutna 1 / 2 – Dena’ina Center
Duration: 5 minutes
Speaker:
Aaron Leggett
President and Chair, Native Village of Eklutna
General Assembly: Invocation
General Assembly
8:45am - 8:50am
Eklutna 1 / 2 – Dena’ina Center
Duration: 5 minutes
Speaker:
Margaret Nakak
Yup'ik & Iñupiaq
General Assembly: Welcome from Local Host
General Assembly
8:50am - 9:05am
Eklutna 1 / 2 – Dena’ina Center
Duration: 15 minutes
Speakers:
Emily Edenshaw
President and CEO, Alaska Native Heritage Center
Michelle Sparck
Director of Strategic Initiatives for Get Out the Native Vote, Cook Inlet Tribal Council
Marketplace Open
Marketplace
9:00am - 5:00pm
Eklutna 3 – Dena’ina Center
Duration: 8 hours
General Assembly: Mayoral Welcome
General Assembly
9:05am - 9:10am
Eklutna 1 / 2 – Dena’ina Center
Duration: 5 minutes
Speaker:
Dave Bronson
Mayor of Anchorage, AK
General Assembly: Resolutions Process Report
General Assembly
9:10am - 9:15am
Eklutna 1 / 2 – Dena’ina Center
Duration: 5 minutes
Speakers:
W. Ron Allen
Co-Chair, NCAI Resolutions Committee
Leslie Wheelock
Co-Chair, NCAI Resolutions Committee
General Assembly: Rules of the Convention
General Assembly
9:10am - 9:15am
Eklutna 1 / 2 – Dena’ina Center
Duration: 5 minutes
Speaker:
Patrick Anderson
Chair, NCAI Rules & Credentials Committee
General Assembly: President’s Report
General Assembly
9:15am - 9:30am
Eklutna 1 / 2 – Dena’ina Center
Duration: 15 minutes
Speaker:
Fawn Sharp
President, NCAI, Vice President, Quinault Indian Nation
General Assembly: Special Tribute to Congressman Don Young
General Assembly
9:30am - 9:45am
Eklutna 1 / 2 – Dena’ina Center
Duration: 15 minutes
General Assembly: Alaska Congressional Comments
General Assembly
9:45am - 10:00am
Eklutna 1 / 2 – Dena’ina Center
Duration: 15 minutes
Speakers:
Dan Sullivan
U.S. Senate (AK)
Lisa Murkowski
U.S. Senate (AK)
General Assembly: Senate Committee on Indian Affairs Update
General Assembly
10:00am - 10:05am
Eklutna 1 / 2 – Dena’ina Center
Duration: 5 minutes
Speaker:
Brian Schatz
U.S. Senate (HI)
General Assembly: Department of the Interior Update
General Assembly
10:05am - 10:35am
Eklutna 1 / 2 – Dena’ina Center
Duration: 30 minutes
Speaker:
Bryan Newland
Assistant Secretary, Indian Affairs, U.S. Department of the Interior
General Assembly: Introduction to Thinking Beyond Self-Determination
General Assembly
10:45am - 11:00am
Eklutna 1 / 2 – Dena’ina Center
Duration: 15 minutes
Speaker:
Traci Morris
Executive Director, American Indian Policy Institute
General Assembly: Thinking Beyond Self-Determination: Defining the Next Era
General Assembly
11:00am - 11:40am
Eklutna 1 / 2 – Dena’ina Center
Duration: 40 minutes
Speakers:
Ana Hoffman
Co-Chair, Alaska Federation of Natives
Kevin Killer
Oglala Sioux Tribe
Traci Morris
Executive Director, American Indian Policy Institute
Fawn Sharp
President, NCAI, Vice President, Quinault Indian Nation
General Assembly: Tribal Leader Discussion
General Assembly
11:40am - 12:00pm
Eklutna 1 / 2 – Dena’ina Center
Duration: 20 minutes
Lunch Recess
Break
12:00pm - 1:30pm
Duration: 1 hour 30 minutes
Marketplace Enterainment
Marketplace
12:00pm - 1:00pm
Eklutna 3 – Dena’ina Center
Duration: 1 hour
Accurate Representation of American Indians and Alaska Natives in Contemporary Education
Breakout Session
1:30pm - 2:30pm
Tikahtnu D – Dena’ina Center
Duration: 1 hour
Speakers:
Mark Cooley
Co-Director/Producer, ‘Fighting Indians’ Documentary
Jason Dropik
President, Board of Directors, National Indian Education Association
Derek Ellis
Co-Director/Producer, ‘Fighting Indians’ Documentary
Deb Lekanoff
Representative, Washington (WA-40)
Chris Topoleski
Legislative Director, NIEA
Learn about current efforts to ensure better awareness and representation among the general public of American Indians and Alaska Natives in public schools and efforts to end the use of harmful "Indian" Mascots.
Demanding Justice: Boarding Schools Session
Breakout Session
1:30pm - 2:30pm
Tikahtnu E – Dena’ina Center
Duration: 1 hour
Speakers:
Ben Barnes
Chief, Shawnee Tribe of Oklahoma
Kathryn Isom-Clause
Deputy Assistant Secretary – Indian Affairs for Policy and Economic Development
Deb Parker
Chief Executive Officer, National Native American Boarding School Healing Coalition
Beth Wright
Staff Attorney, Native American Rights Fund
At NCAI’s 2021 Mid-Year Convention, Secretary of the Interior Deb Haaland announced the historic first Federal Boarding School Initiative to review the legacy of federal boarding school policies. This session will serve to review the Interior's Report on Boarding Schools and conduct discussion of where we go from here and how tribal involvement will be utilized. This will be a facilitated discussion with tribal leaders.
Tribal Nations Engaging in Transboundary Climate Action
Breakout Session
1:30pm - 2:30pm
Tikahtnu C – Dena’ina Center
Duration: 1 hour
Speakers:
Melanie Bahnke
President, Kawerak, Inc.
Dalee Sambo Dorough
President, Inuit Circumpolar Council
Graeme Reed
Senior Policy Analyst, Assembly of First Nations
Climate change is one of the most pressing issues facing Tribal Nations as it negatively impacts our natural, social, cultural, and economic resources. Addressing climate change spans beyond tribal, local, state, and national jurisdictions and requires global partnerships and solutions. This session will explore how Tribal Nations are engaging in innovative methods to address climate action at the transboundary and international level.
Youth: Environmental Conservation and The Tongass National Forest
Youth
1:45pm - 3:00pm
Duration: 1 hour 15 minutes
Speaker:
Marina Anderson
This session is a discussion with Native Tongass activists and will discuss how Native youth can effectively use political activism as an effective means to advocate for our Tribes, homelands, and sovereignty.
Subcommittee Meeting: Disabilities
Subcommittee Meeting
3:00pm - 6:00pm
Kahtnu 2 – Dena’ina Center
Duration: 3 hours
Subcommittee Meeting: Economic Development, Finance & Employment
Subcommittee Meeting
3:00pm - 6:00pm
Summit Hall 2 – Egan Center
Duration: 3 hours
Subcommittee Meeting: Education
Subcommittee Meeting
3:00pm - 6:00pm
Tikahtnu D – Dena’ina Center
Duration: 3 hours
Subcommittee Meeting: Elders
Subcommittee Meeting
3:00pm - 6:00pm
Tubughnenq 3 – Dena’ina Center
Duration: 3 hours
Subcommittee Meeting: Energy & Mineral Policy
Subcommittee Meeting
3:00pm - 6:00pm
Tikahtnu C – Dena’ina Center
Duration: 3 hours
Subcommittee Meeting: Environmental Protection & Land Use
Subcommittee Meeting
3:00pm - 6:00pm
Tikahtnu C – Dena’ina Center
Duration: 3 hours
Subcommittee Meeting: Health
Subcommittee Meeting
3:00pm - 6:00pm
Kahtnu 2 – Dena’ina Center
Duration: 3 hours
Subcommittee Meeting: Housing
Subcommittee Meeting
3:00pm - 6:00pm
Summit Hall 2 – Egan Center
Duration: 3 hours
Subcommittee Meeting: Human, Religious & Cultural Concerns
Subcommittee Meeting
3:00pm - 6:00pm
Tikahtnu D – Dena’ina Center
Duration: 3 hours
Subcommittee Meeting: Indian Child & Family Welfare
Subcommittee Meeting
3:00pm - 6:00pm
Tikahtnu D – Dena’ina Center
Duration: 3 hours
Subcommittee Meeting: Jurisdiction & Tribal Government
Subcommittee Meeting
3:00pm - 6:00pm
Tikahtnu E – Dena’ina Center
Duration: 3 hours
Subcommittee Meeting: Public Safety & Justice
Subcommittee Meeting
3:00pm - 6:00pm
Tikahtnu E – Dena’ina Center
Duration: 3 hours
Subcommittee Meeting: Taxation
Subcommittee Meeting
3:00pm - 6:00pm
Tubughnenq 5 – Dena’ina Center
Duration: 3 hours
Subcommittee Meeting: Technology & Telecommunications
Subcommittee Meeting
3:00pm - 6:00pm
Tubughnenq 4 – Dena’ina Center
Duration: 3 hours
Subcommittee Meeting: Transportation & Infrastructure
Subcommittee Meeting
3:00pm - 6:00pm
Tubughnenq 4 – Dena’ina Center
Duration: 3 hours
Room 1
Subcommittee Meeting: Tribal Gaming
Subcommittee Meeting
3:00pm - 6:00pm
Tubughnenq 5 – Dena’ina Center
Duration: 3 hours
Subcommittee Meeting: Trust Lands, Natural Resources & Agriculture
Subcommittee Meeting
3:00pm - 6:00pm
Tikahtnu C – Dena’ina Center
Duration: 3 hours
Subcommittee Meeting: Veterans
Subcommittee Meeting
3:00pm - 6:00pm
Tubughnenq 3 – Dena’ina Center
Duration: 3 hours
Youth: Youth Commission Daily Recap
Youth
5:45pm - 6:00pm
Duration: 15 minutes
At the end of each day, all youth will participate in an activity to reflect on knowledge gathered at sessions attended.
Cultural Night
Fellowship
6:30pm - 8:00pm
Alaska Native Heritage Center (8800 Heritage Center Dr, Anchorage, AK 99504)
Duration: 1 hour 30 minutes
A night to share the beauty of the local culture. Come join the local Tribal Nations as they host Cultural Night.